ساخت دستگاه جداسازی کلاله از گلبرگ زعفران توسط مبتکر خراسانی


ساخت دستگاه جداسازی کلاله از گلبرگ زعفران توسط مبتکر خراسانی

بنا به گفته مخترع دستگاه جداسازی کلاله از گلبرگ زعفران، راندمان بالا و مصرف انرژی مطلوب از مهمترین مزیت‌های این دستگاه نسبت به سایر ماشین‌آلات است.

ابوالقاسم چاپاری در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، افزود: وجود مشکلات مختلف در مراحل تولید، برداشت، فرآوری و بازاررسانی زعفران از مهمترین دغدغه‌های تولیدکنندگان و فعالان این حوزه محسوب می‌شده که یکی از این مشکلات در مرحله فراوری و جداسازی کلاله از گل بوده است.
فراوری و جداسازی کلاله از گل معمولا به صورت سنتی و با صرف هزینه وقت بسیار همراه است که با طراحی و ساخت دستگاه جداکننده کلاله از گل بدون دخالت دست، این مشکل بر طرف شده است.

سرپرست هسته فرآوری زعفران مرکز رشد واحدهای فناوری خراسان جنوبی تصریح کرد: دستگاه فراوری زعفران، ماشینی است مکانیکی که با بهره گیری از خصوصیات فیزیکی و مرفولوژیکی گل مثل بافت، شکل ظاهری، وزن مخصوص، جرم حجمی و نقطه ثقل گل به صورت بسیار ساده کار می‌کند.

این دستگاه، گل برداشت شده از مزرعه را از یک ورودی تحویل گرفته و پس از طی مراحلی به صورت کلاله قرمز و مخلوطی از گلبرگ‌ها و پرچم‌ها به صورت کاملا تفکیک شده تحویل می‌دهد. در نوع تکمیل شده این دستگاه قادر به خشک کردن کلاله‌ها، بسته‌بندی و سرگل کردن زعفران نیز است.

مخترع دستگاه فرآوری زعفران، سهولت برداشت زعفران از مزرعه، عدم دخالت دست و افزایش ضریب بهداشتی و کاهش بار میکروبی محصول نهایی، کاهش نیروی انسانی ماهر، کاهش قیمت تمام شده، افزایش سطح زیر کشت، امکان خشک کردن و بسته بندی اصولی و بهداشتی، کاهش افت کیفی به دلیل کاهش زمان جداسازی کلاله و سرعت زیاد جداسازی کلاله را از مهمترین مزایای استفاده از دستگاه فراوری زعفران دانست.

چاپاری، استفاده از تکنولوژی آسان، قابلیت تنظیم سرعت دستگاه، راندمان بالا و مصرف انرژی مطلوب، امکان توسعه دستگاه با افزایش خطوط و لاین‌های برش و ابعاد کوچک آن را از مزایای این دستگاه نسبت به ماشین‌آلات مشابه بر شمرد.

منبع: سایت علمی دانشجویان ایران

/ 0 نظر / 8 بازدید