منابع وروشهای تامین انرژی برای ذهن

منابع وروشهای تامین انرژی برای ذهن:

1- بهره گیری از روابط اجتماعی

روابط اجتماعی خوب ومفید یکی از عوامل انرژی‌زای طبیعی است. مطالعات نشان داده است مردم می‌توانند ضمن معاشرت با دوستان خود، با کمک به دیگران و خود را صرف دیگران کردن، سرشار از انرژی شوند.

اگر شما احساس بی‌حوصلگی می‌کنید یا کم‌انرژی شده‌اید، چند دقیقه با فردی که صدایش به شما انرژی می‌بخشد، تلفنی صحبت کنید.

یا برنامه‌هایی را برای انجام یک کار مثبت برای افراد دیگر ترتیب دهید؛ مثلا کمک داوطلبانه به مراکز عام‌المنفعه یا کمک به یکی از همسایگان ودوستان سالخورده.

2– چند مسئولیتی (چند شغله‌بودن)را کنار بگذارید.

مردم با قبول چند مسئولیت همزمان، واقعا به‌خود صدمه می‌زنند. شما با برعهده گرفتن چند مسئولیت فشار بسیاری را بر خود وارد می‌کنید و نمی‌توانید به‌خوبی زمانی که تنها یک وظیفه برعهده داشتید و توجه کامل‌تان را بر هر مسئولیت معطوف می‌کردید، متمرکز شوید.

اگر شما فعالیت‌های روزانه خود را یک به یک انجام دهید، می‌توانید انرژی بیشتری را صرف هر کدام کنید. این کار می‌تواند احساس پرانرژی بودن را به شما القا کند.

3- خانه ؛ محل کار ؛اتومبیل خود را مرتب وپاکیزه کنید.

اگر می خواهید سرحال تر و شادتر باشید چیدمان خانه را عوض کنید زیرا محیط اطراف تاثیری عمیق بر روحیات ما دارد.

اشیای درون خانه تان را لمس کنید و از خود بپرسید آیا به این وسایل احتیاج دارم؟ کتاب ها را از درون قفسه بیرون بیاورید وببینید آیا دوباره قصد خواندن این کتاب ها را دارید؟ هرشیء یادگاری را بررسی کنید واز خودتان بپرسید"آیا هنوز لحظه ای را که این شیء به یادم می آورد برایم مهم و با ارزش است؟

"لباس هایتان را باز کنید و توجه کنید که آیا به تمام این لباس ها احتیاج دارید و از آخرین باری که آنها را پوشیده اید چه قدر زمان می گذرد و آیا دوباره تصمیم به پوشیدن آنها دارید؟

بعد از این بررسی کاملی که به عمل می آورید تمام وسایل و لباس های اضافی تان را به دیگران ببخشید .

زیرا که هر شیئی انرژی خودش را دارد و اگربه کار نرود درخانه به مانند آب راکد تبدیل می شود وهمچنین جای مناسبی برای جوندگان و پشه ها می گردد. پس مراقب باشید و بگذارید انرژی آزادانه جریان یابد.

اگر کهنه ای را نگه دارید تازه ها جایی برای تجلی خویش نمی یابند.

خودرو ومحیط کار خود را هم مرتب وپاکیزه نگه دارید .یک بار امتحان کنید ببینید رانندگی با خودروی تمیز شده چه میزان باعث برقراری جریان انرژی می شود.

این رویه برای ذهن وافکار ما هم کاربرد دارد؛باید به صورت مستمر ذهن خود را مرتب کنیم وآن را از افکار مزاحم خلاص کنیم

4- احساسات قشنگ خود را بیان کنید.

ابراز احساسات به والدین، همسر، فرزند و خواهر ، برادر و دوست و همکار هر فرد دیگری که در زندگی ما نقش دارد موجب بهبود و انسجام روابط می شود...

جملات و کلمات زیبای بسیاری وجود دارد که با گفتن آن ها احساسات زیبا اما مخفی خود را برای نزدیکان‌مان آشکار می کند.

در طول زندگی ما لحظاتی هست که از حضور فردی در زندگی خود بیش از پیش لذت می بریم و به او افتخار می کنیم اما هیچ گاه این لحظات زیبا را با خود او به اشتراک نمی گذاریم.

زمانی پیش می آید که می توانیم با ادای چند کلمه مثبت و زیبا، غم و اندوه را از دل اعضای خانواده یا اطرافیانمان پاک کنیم و موجب خوشحالیشان شویم اما تنها این کلمات را در ذهن خود مرور می‌کنیم و از بروز آن به علت های مختلف جلوگیری می کنیم.

هنر ابراز علاقه و محبت به دیگران یکی ازعوامل مهم تولید انرژی هست

خانواده هایی که والدین آن ها از کلمات محبت آمیز و احساسی برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند، علاوه بر اینکه از زندگی آرام و صمیمی تری نسبت به دیگران برخوردارند، ناخودآگاه به فرزندان خود آموخته‌اند که با استفاده از کلمات محبت آمیز و احساسی پدر و مادر خود یا هر فرد دیگری را در زمان لازم مورد تعریف و تمجید قرار دهند.

5- قضاوت های خود را به تاخیر بیندازید ونیمه پر لیوان را ببینید

در این جهان هیچ حادثه ای بر حسب تصادف نیست و در همه وقایعی که روی می دهد لطف و رحمت الهی نهفته است.

تمام حوادث برای ما پیام هایی دارند که سبب تکامل روحمان می شوند. مثلا شما می توانید پیام آن حادثه به ظاهر بد را بعد از گذشت مدت زمانی بفهمید و یا حتی ممکن است تا زمانی که زنده هستید متوجه نشوید زیرا بسیاری از این وقایع، فراسوی درک ما و جزء اسرار الهی هستند و تلاش برای فهم حکمت خداوند، با هوش محدودمان مانند سنجش اقیانوس با پیمانه است.

همچنین در ذهن الهی، هیچ از دست دادنی وجود ندارد و اگر شما به ظاهر، چیزی را از دست می دهید معادل آن شیء و یا حتی بالاتر از آن را به دست خواهید آورد و تمام این اشیا وسیله ای برای تکامل و زیبایی شما هستند. بیایید کاملا بپذیریم که در هر موقعیت نامطلوبی، نیکی پنهانی برای همه وجود دارد."ساقی هر چه ریزد لطف اوست."


6- صفت های مثبت خود را افزایش دهید

از غیبت، تهمت و صفت های نسنجیده درباره افراد یا حوادث، حسادت، کینه، دروغ، جر وبحث کردن و رنجاندن دیگران به شدت پرهیز کنید. زمانی که به دیگران خوبی و کمک می کنید تجمعی از نیروهای مثبت به دور خودتان فراهم می آورید و این نیروهای مثبت باعث آرامش و شادی شما می شوند.

7- حس ها را از یکدیگرجدا کنید

اغلب ما به این مسئله توجه چندانی نداشته ایم که حواس پنجگانه خود را به صورت مجزا از یکدیگر حس کنیم.

ذهنتان را برای بالا بردن آگاهی حسی، پرورش دهید. امروز بر بینایی تمرکز کنید، فردا بر مزه، روزبعد بر بویایی و...مثلا زمانی که در حال دوش گرفتن در حمام هستید قطرات آب را روی بدن خود احساس کنید واز اینکه باعث تمیزی و آرامش شما می شود، لذت ببرید.

موقعی که در حال غذا خوردن هستید فقط به طعم و مزه غذا تمرکز کنید. وقتی در حال ریختن چای در استکان هستید به صدای ریزش آن گوش دهید. به این ترتیب، شروع به جدا کردن تجربیات حسی تان از یکدیگر کنید و از هر کدام لذت ببرید.

8- موضوعات را از منظرهای جدید ببینید

پرهای دم طاووس رنگارنگ هستند و هنگامی که از زاویه ای خاص به آنها نگاه می کنید درخشش وزیبایی بی نظیری دارند.

خیلی از مسائل در زندگی هنگامی ارزش خود را نشان می دهند که از زاویه درست دیده شوند، ولی نگرش های متشابه وکلیشه ای، دیدن این زیبایی ها را مشکل می سازد.

اگر به هر مسئله ای از زاویه ای درست نگاه کنید در آن چیزهای با شکوه و زیبایی خواهید دید. سعی کنید همه چیز و همه کس را با چشم های تازه ای ببینید که از طریق عادت، تیره وتار نشوند

با این روش، شما می توانید ثروت های نامحدودی را کشف کنید. به خاطر داشته باشید که اگر از زاویه ای درست به تمام چیزها و اشخاص نگاه کنید هرشخص یا هرشیئی از طرف خالقتان برای شما ارمغان و پیام زیبایی به همراه خواهد داشت.


9- دعاکردن را در دستور کار خود قرار دهید

دعا بهترین شیوه بکارگیری قانون جذب و خلق آرزوها و رویاهاست و البته باید کسی که دعا می کند با ایمان و یقین دعا کند تا به نتیجه دلخواه برسد. (ایمان موثرداشته باشیم نه ایمان خنثی)

در هنگام دعا کردن باید احساس کنی که دعای تو مستجاب است و راز مستجاب الدعوه بودن در همین موضوع مهم است .

اما صادق (ع) می فرماید : «هر چیزی را که از خداوند خواستی بر این باور باش که آن را به تو داد.» و خداوند در آیه 186 سوره بقره می فرماید: «و چون بندگانم درباره من از تو پرسش کنند[بگو] من نزدیکم و دعای دعا کننده را وقتی که مرا بخواند اجابت می کنم.»

حقیقت این است که خداوند منتظر ماست تا هر چه می خواهیم به ما ارزانی دارد و اگر ما دریافت کمی داریم قصور از خود ماست. (گر گدا کاهل بود تقصیر صاحبخانه چیست؟!!!)

از دیدگاه انرژیکی دعا، انرژی بسیار زیادی دارد. ارتعاشات دعا از فرکانسی بسیار بالایی برخوردار است.

انرژی حاصل از دعا بر تمام ذرات کائنات اثر می گذارد و تمام کائنات را با خود هم فرکانس می کند و در نتیجه آنچه می خواهیم به واقعیت تبدیل می شود .

10- بهره گیری از مراقبه

مراقبه یعنی با تمرکز ژرف به چیزی اندیشیدن و مدام آن را تأمل کردن. مراقبه، دعا کردن در سکوت ذهن است.

مراقبه یعنی کنار گذاشتن افکار زائد و پریشان و تأمل بر یک موضوع واحد است.

مراقبه شیوه ای برای دریافت پیام های الهی است.

مراقبه هماهنگی بین افکار و احساسات بر یک خواسته متعالی است.

انسانها با مشکلات امروز و گرفتاریهای فردا یشان نیاز روزانه به مراقبه دارند و توصیه می شود سعی کنید روزانه وقتی را برای مراقبه مخصوص اختصاص دهید

مراقبه دارای دو خاصیت اصلی می باشد:

اول تأثیر را بر خود مراقبه کننده دارد که باعث افزایش آرامش و سطح انرژی درونی و نیز باعث شکوفا شدن استعدادها، ایده ها و خلاقیت درونی فرد می شود

و دومین خاصیت عالی مراقبه اثر مثبت انرژیکی بر محیط بیرونی فرد و هماهنگی جهان هستی با خواسته اوست.

11- شکر گزاری

از خداوند به خاطر تمام نعماتی که داریم سپاس گزاری کنیم. سپاس گزاری از خدا ومردم انرژی مثبت عظیمی به کائنات ارسال می کند که باعث معجزات فراوان در زندگی ما می شود.

بر داشته هایمان شاکر باشیم تا نداشته هایمان ظاهر شوند.

. «لَئِن شَکَرتُم لأزیدنَّکُم - اگر شکرگذاری کنید بر نعمت شما می افزاییم» (آیه 7 سوره ابراهیم)

12 -تنفس موزون و هدفمند:

بهترین تکنیک تنفس ، تنفس شکمی است یعنی طوری نفس بکشید که هنگام دم شکم شما به جلو آمده و هنگام بازدم شکم داخل برود .

شاید به نظر سخت می آید اما اگر به تنفس کودک چند ساله که هیچگونه استرسی ندارد دقت کنید خواهید دید که همراه نفسهای او شکمش جلو و عقب می شود.

در واقع همه ما تنفس واقعی را در اثر درگیر شدن با استرس ها و مشکلات فراموش کرده ایم و اگر دوباره آن را تمرین کرده و آغاز کنیم مانند کودک خردسال پر از آرامش می شویم .

به لحاظ علمی بدین خاطر است که زمانی که دم را انجام می دهیم اگر شکم را به بیرون بدهیم ریه ها از لحاظ داخلی فضای بیشتری دریافت می کند و هنگام بازدم اگر شکم را به داخل فشار دهیم اندام داخلی به قسمت پایین ریه فشار می آورد و باعث کوچکتر شدن حجم ریه و در نتیجه خارج شدن بیشتر دی اکسیدکربن از ریه می شود .

13- به موسیقی های آرام گوش دهید

14- به اموری که دوست دارید بپردازید.

باغبانی؛آشپزی؛ هنرهای دستی ؛مطالعه و....

 

منابع: مطالب فوق از منابع متعددی من جمله اینترنت وکتابهای روانشناسی جمع آوری شده است

 

پیروز باشید وپایدار

 

 

[ یکشنبه ششم مرداد 1392 ] [ 13:41 ] [ ابراهیمی ]
3 نظر

 

"رب هب لی حکما وألحقنی بالصالحین واجعل لی لسان صدق فی الآخرین".

موفقیت یا شکست در همه ابعاد زندگی اعم از کسب وکار،تحصیلات ،مسیرشغلی، ازدواج ،روابط دوستانه و...یک معلول ونتیجه است.
همواره یک سوال در بین مردم جاری است که چرا عده ای به موفقیت دست می یابند ودرزندگی از آرامش ولذت بهرمند می شوند ولی عده ای دیگر همواره در سختی ومشکلات به سر می برند.
انسانها معمولادوست دارند جواب های راحت برای سوالات خود پیدا کنند، در این خصوص هم معمولا به جواب هائی نطیر شانس،وجود حامی وپشتیبان برای افراد موفق، دسترسی به رانت و...می رسند.

اگر چه در برخی موارد ممکن است این گزاره ها درست هم باشد ولیکن اینها موارد استثنائی هستند ونمی توانند برای عموم افراد موفق صادق باشند.
از این رو باید علت اصلی را جستجو کرد تا اینکه از آن به عنوان یک قاعده وقانون قابل تعمیم استفاده کرد.
با مرور زندگی شخصی ونتایجی که تاکنون در بخش های مختلف زندگی کسب کرده ام، من علت اساسی موفقیت ویا شکست افراد را در وجود ویا عدم وجود یکسری قابلیت هادر آنها می دانم ومعتقدم توسعه وارتقاء قابلیت های افراد کاراترین راه رسیدن آنها به موفقیت است.
از این رو در این وبلاگ راهکارهای توانمند سازی،توسعه وارتقاء قابلیت های افراد را دنبال می کنم وامیدوارم عزیزان مراجعه کننده با ارائه تجارب ونقطه نظرات خود مارا در این راه یاری نمایند.
موضوعات وب
آرشیو مطالب
امکانات وب
 

[

/ 0 نظر / 2 بازدید