گزارشی از دانشگاه آزاد:500000 صندلی خالی

 
گزارش مشروح قدس انلاین از مشکل جدید دانشگاههانمیروند/ورشکستگی سرنوشت محتوم دانشگاههای پولی/یک لجبازی آموزش عالی را بی 500هزار صندلی و جوانانی که دیگر دانشگاه کیفیت کرد

پایگاه خبری تحلیلی قدس انلاین – سعید کوشافر:به روزهای اغاز سال تحصیلی دانشگاهها نزدیک میشویم ، روزهایی که دانشجویان اماده میشوند تا حضور درکلاسهای درس را اغاز کنند این درحالی است که وزارت علوم همین چند روز قبل وزیرش رااز دست داد تا با سرپرست اداره شود.

اما انچه در روزاستیضاح وزیر مطرح شد شاید حتی بخش اندکی از مسایل دانشگاههای کشورهم نبود، مسایلی که هرروز بغرنجتر میشود و نیازمند یک مدیریت پایدار است تا بتواند با برنامه ریزی به سمت رفع مشکلات حرکت کند.
اما یکی از این مسایل که ریشه در سالهای قبل دارد تب مدرک گرایی بود ؛ زمانی که هرم جمیعیتی کشور را جوانان فارغ التحصیل دبیرستانها تشکیل میدادندو شغلی برای انها نبود پس راهی جز هدایت این سیل به اموزش عالی نماند با این وضع که در دولتهای نهم ودهم اتفاق افتاد چند سالی میشد نیاز انها به شغل را به تاخیر انداخت و اینگونه بود که راه برای افزایش ظرفیت دانشگاهها باز شد .
دراین میان هر دانشگاهی تا توانست ماهی مقصود خود را از این اب گل الود صید کرد ، ازاد ، پیام نور وغیر انتفاعی دانشگاههایی بودند که با دریافت پولهای گزاف از مردم انها را راهی کارخانه مدرک گیری میکردندو درنهایت نیز تعدادی جوان لیسانسه با کمترین تخصص راهی بازار کار میکردند.
جوانی که حالا دیگر با لیسانسش حاضر نبود تن به هرکاری بدهد و دررشته تحصیلی خود نیز حرفی برای گفتن نداشت.
اگر از این معضل که گریبانگیر جامعه وخانواده ها شده بگذریم تازه میرسیم به مشکل دانشگاههایی که ظرفیت خودرا به طور غیر کارشناسی افزایش دادندو حالا با صندلی های خالی وهزینه های ان مواجه شده اند. نیم میلیون ظرفیت خالی رقمی نیست که بشود به راحتی از کنار ان عبور کردو کاری به کارش نداشت.
بنا بریک گزارش در حال حاضر به غیر از شعبه های دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 40 درصد از صندلی های دانشگاه ها، خالی است و به عبارت دیگر روی دست دانشگاه ها مانده است. هم اکنون، از کل ظرفیت 738 هزارو305نفری دانشگاه ها در سال تحصیلی 93-92، 520 هزار و 115 نفر پذیرفته شدند و از این تعداد 40 درصد از ظرفیت ها پر نشد.
آمار رسمی وزارت علوم نشان می دهد، دانشگاه فرهنگیان که در دوره وزارت «حمیدرضا حاجی بابایی» با اصرار او تشکیل شد بیشترین سهم از صندلی های خالی را در اختیار دارد و در میزان صندلی های خالی رقیب جدی ای برای دانشگاه «پیام نور» شده است. به طوری که دانشگاه فرهنگیان با 89 درصد صندلی خالی از کل ظرفیت ها، دانشگاه پیام نور با 51 درصد و دانشگاه غیرانتفاعی نیز با 51 درصد صندلی خالی از مجموع کل ظرفیت ها در دوره کاردانی و کارشناسی ارشد، بیشترین سهم را درظرفیت های خالی مانده ای دارند، که داوطلبان اقبالی به آنها نشان نداده اند.
وضعیت دانشگاه های غیرانتفاعی روزبه روز بحرانی تر می شود.در حال حاضر بیش از 90درصد صندلی ها در دوره کاردانی و 65درصد کارشناسی خالی مانده است. آماری که نشان می دهد این دانشگاه ها، یک قدم دیگر به سمت ورشکستگی بر می دارند. هم اکنون در رشته های مقطع کاردانی 90درصد و در مقطع کارشناسی حدود 65درصد صندلی های دانشگاه های غیرانتفاعی و غیردولتی خالی است.
دانشگاه آزاد اسلامی، نیز در رابطه با میزان صندلی های خالی اوضاع خوبی ندارد. هم اکنون براساس جدید ترین آمار های مسئولان این دانشگاه، 7 هزار رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی داوطلب ندارد و 400 هزار صندلی واحدهای دانشگاهی خالی مانده است. دانشگاه آزاد اسلامی ، در کشور حدود 20 هزار رشته محل دارد که این رشته محل ها در دو سال گذشته بالاترین میزان پذیرش دانشگاه را با جذب 600 هزار دانشجو داشته اند و این در حالیست که ظرفیت دانشگاه یک میلیون نفر است.
دانشگاه پیام نور، مهم ترین مصداق برای سیاست های نادرستی است، که منجر به افزایش صندلی های خالی در دانشگاه ها شده است. در حال حاضر براساس آمار های رسمی، بیش از 51 درصد از ظرفیت های این دانشگاه خالی مانده است. در حالی که این دانشگاه با در اختیار داشتن بیش از 70 درصد از ظرفیت کنکور سراسری بیش ترین سهم برای پذیرش دانشجو در کشور را دارد. از طرف دیگر، قرار بود جمعیت دانشجویی پیام نور تا پایان برنامه چهارم توسعه به 450 هزار نفر برسد ، در صورتی که جمعیت دانشجویی این دانشگاه به یک میلیون و 50 هزار نفر در سال تحصیلی 1392-93 رسید.
از سوی دیگر، دانشگاه های روزانه کشور 3.7 درصد صندلی هایشان خالی مانده است. اتفاقی که پیش از این نیز قابل پیش بینی بود و با توجه به کیفیت بهتر دانشگاه های دولتی در ایران و رایگان بودن آنها، رقابت اصلی میان داوطلبان کنکور بر سر تصاحب صندلی های با کیفیت و رایگان در دانشگاه های دولتی است.
این اتفاق درحالی دامنگیر دانشگاه پیام نور، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه های غیرانتفاعی در کشور شده است، که می توان آن را نتیجه سیاست ها و تصمیمات یک شبه وزارت علوم در دولت نهم و دهم و تلاش برای ظاهر سازی تلاش هایی برای حذف کنکور دانست.
مسوولان بدون توجه به سلایق و علایق داوطلبان کنکور، اقدام به افزایش ظرفیت دانشگاه هایی کردند که در مقایسه با دانشگاه های دولتی کشور، کیفیت پایین تری دارند و داوطلبان باید در ازای تحصیل در این دانشگاه ها شهریه بپردازند.
***200 هزار صندلی خالی دانشگاه ازاد
دراین راستا معاون سنجش دانشگاه آزاد هم گفت: امسال ظرفیت نهایی پذیرش در دوره‌های کاردانی و کارشناسی رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد حدود 820 هزار نفر است.
دکتر سید مجتبی علوی فاضل افزود: تعداد متقاضیان در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های بدون آزمون نیز حدود 450 هزار نفر است، بنابراین بیش از 350 هزار صندلی خالی در این رشته‌ها خواهیم داشت.
معاون سنجش دانشگاه آزاد گفت: همه افرادی که در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد ثبت‌نام می‌کنند پذیرفته می‌شوند.
وی تاکید کرد: حتی کسانیکه در کنکور سراسری شرکت نکرده‌اند می‌توانند در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه ثبت نام کنند.
علوی فاضل در بخش دیگری از مصاحبه گفت: ظرفیت پذیرش در رشته‌های با آزمون (پرمتقاضی) 50 هزار نفر است؛ برای مثال بیش از 500 هزار متقاضی در رشته‌های پزشکی داریم که فقط 2 هزار نفر پذیرفته می‌شوند..
رئیس مرکز آموزش دانشگاه آزاد گفت: مجموعه ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‌های کاردانی و کارشناسی حدود یک میلیون نفر است که 30 درصد آن خالی است.
دکتر علوی فاضل افزود: امسال رشته‌هایی که از طریق کنکور سراسری پذیرش می‌شوند شامل رشته‌های پزشکی، داروسازی،‌دندانپزشکی، دامپزشکی و برخی رشته‌های مهندسی و علوم انسانی در تهران و مراکز استان‌ها است که البته در این رشته‌ها صندلی خالی نداریم.
وی گفت: کمتر از چهار درصد رشته‌های این دانشگاه با آزمون است و حدود 96 درصد رشته‌های دانشگاه آزاد بدون آزمون است.
این اظهارات درحالی است که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان گفت: در حال حاضر جمعیت پشت کنکوری‌های ایران 800 هزار نفر است که بیانگر خالی بودن حدود 500 هزار صندلی در دانشگاه‌های کشور است.
یدالله رجایی با بیان اینکه اقدامات انجام شده در مورد افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها منجر به ایجاد ظرفیت بیش از یک میلیون نفری دانشگاه‌ها شده است، بیان داشت: در حال حاضر جمعیت پشت کنکوری‌های ایران 800 هزار نفر است که بیانگر خالی بودن حدود 500 هزار صندلی در دانشگاه‌های کشور است.
وی تأکید کرد: در حال حاضر 70 درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیر انتفاعی کشور خالی است.
*** صندلی‌های خالی دانشگاه‌های غیرانتفاعی
درعین حال دبیر اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی آمار واقعی صندلی‌های خالی این دانشگاه‌ها را اعلام کرد.دکتر علی آهون‌منش، با بیان اینکه بدون شک بزرگترین مسئله و بیشترین مشکل دانشگاه‌های غیرانتفاعی، کاهش تعداد داوطلبان ورود به این دانشگاه‌هاست، گفت: بر اساس آمار وزارت علوم، 70 درصد ظرفیت‌ دانشگاه‌های غیرانتفاعی خالی مانده اما بر اساس آماری که ما داریم، وضعیت از این هم بدتر است.
وی افزود: بر اساس آمار ما، در رشته‌های مقطع کاردانی 90 درصد و در مقطع کارشناسی حدود 65 درصد صندلی‌های دانشگاه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی خالی است.
دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی با بیان اینکه وزارت علوم می‌گوید که تعداد جمعیت جوان و فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها کم شده است، اظهار کرد: این می‌تواند بخشی از حقیقت صندلی‌های خالی دانشگاه‌های غیرانتفاعی باشد، نه همه آن؛ زیرا دلیلش این است که 60 درصد از داوطلبان قبول شده ورود به دانشگاه را به دانشگاه پیام‌نور می‌دهند.
آهون‌منش با بیان اینکه پیام‌نور بر اساس اساسنامه‌اش نمی‌تواند دانشجوی حضوری به جز در مقطع دکتری داشته باشد، تصریح کرد: دولت گذشته برای جلوگیری از توسعه دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل مشکلاتی که داشت، در طول دو سال حدود 300 درصد ظرفیت دانشگاه‌ پیام‌نور را رشد داد، به عبارت دیگر تعداد دانشجویان دانشگاه پیام‌نور از 320 هزار نفر به یک میلیون و 200 هزار نفر در طی دو سال رسید.
دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی با طرح این سؤال که چگونه پیام‌نور این همه دانشجوی حضوری دارد؟ گفت: اگر دولتی تصمیمی را بنا بر مقتضیات خود گرفت، آیا دولت بعدی نیز مکلف به ادامه و اجرای آن است؟
آهون‌منش همچنین با انتقاد از نحوه پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: دانشگاه آزاد برای مقاطع کاردانی و کارشناسی اعلام کرده که هر دانشجو بدون کنکور می‌تواند در دانشگاه ثبت‌نام کند، در حالی که برای غیرانتفاعی‌ها حتما باید از طریق کنکور اقدام شود. در عین حال دانشگاه پیام‌نور نیز دوره‌های فراگیر را دارد.
آهون‌منش همچنین با اشاره به رشد بی‌رویه تعداد و ظرفیت مراکز آموزش عالی در سال‌های گذشته، اظهار کرد: تعداد غیرانتفاعی‌ها از سال 84 تاکنون از عدد 50 به 354 دانشگاه رسیده که ما این موضوع را نیز گوشزد می‌کردیم اما کسی گوش نکرد.
***150هزار صندلی خالی در مقاطع کاردانی و کارشناسی
رئیس دفتر گسترش دانشگاه‌های کشور گفت: 150 هزار صندلی خالی در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌های کشور وجود دارد.
دکتر حسنی افزود: وزارت علوم از رشته‌های اولویت دار حمایت خواهد کرد.رشته‌های اولویت دار میان رشته‌ها و رشته‌های جدیدی مانند هسته‌ای ، حمل و نقل و فن آوری‌های نو است که کشور به آنها نیاز دارد.
دکتر حسنی با اعلام اینکه از توسعه رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا نیز در کشور حمایت می‌شود گفت: ایجاد مراکز پردیس برای پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های دارای شرایط امکان پذیر است.
درهمین حال سعدالله نصیری‌قیداری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تشریح معضلاتی که پیش روی سیستم آموزش عالی کشور وجود دارد،‌ گفت: هم اکنون یکی از مشکلات جدی حوزه آموزش عالی، ساماندهی به رشد بی‌رویه دانشگاه‌ها و دادن مجوز به رشته‌های جدید است.
نماینده مردم زنجان در مجلس هشتم، با بیان اینکه در حال حاضر350 هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد، افزود: هم‌اکنون درخواست‌های بی‌شماری برای ایجاد رشته‌های جدید به وزارت علوم ارایه شده که این تقاضاها، تعارض آشکاری با صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها دارد.
وی با تاکید بر اینکه دادن مجوز برای ایجاد رشته‌های جدید نویددهنده افزایش ورودی دانشجویان به دانشگاه نیست، تصریح کرد: وقتی به یک شهر یا شهرستانی رشته جدید داده می‌شود به طور حتم از جایی دیگر دانشجو گرفته می‌شود.
این مقام مسوول وزارت علوم با بیان اینکه دادن مجوز برای ایجاد رشته‌های جدید باید بسیار حساب شده و محدود باشد، گفت: وزارت علوم از همه دانشگاه‌هایی که خواهان ایجاد رشته جدید هستند می‌خواهد که این نکته را در نظر بگیرند که ما دیگر دانشجوی پشت کنکور نداریم که رشته جدید درخواست کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر متقاضی واجد شرایط برای ورود به دانشگاه وجود ندارد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز ایجاد رشته جدید بدهد و اگر مجوزی نیز داده شود تنها در جابه‌جایی دانشجویان بین دانشگاه‌ها موثر خواهد بود.
نصیری قیداری افزود: اگر به دانشگاهی مجوز ایجاد رشته جدید داده شود دانشجویان از شهر‌های دیگر به آن شهر عزیمت می‌کنند یعنی دانشجوی جدید به تعداد دانشجویان اضافه نخواهد شد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با بیان اینکه سیر نزولی ورودی دانشجویان به دانشگاه‌ها تا چند سال آینده نیز ادامه دارد، گفت: تا سال 97 سیر نزولی دانشجویان ورودی به دانشگاه‌ها را شاهد خواهیم بود.
نصیری‌قیداری در تشریح برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مقابله با سونامی کاهش ورودی دانشجویان به دانشگاه‌ها، افزود: در این زمینه با برگزاری جلسات مستمری در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور مسئولان مربوطه خواهان موشکافی مشکل و بررسی آن هستیم.
درهمین حال جواد هروی رئیس کمیته آموزش عالی مجلس اظهار داشت: با توجه به اینکه معضل خالی شدن صندلی های دانشگاهی بسیار جدی است باید ضمن یک پارچه سازی دانشگاه ها تنوع لازم در رشته های دانشگاهی ایجاد شود.
وی گفت: بر اساس بررسی هایی که در طرح ساماندهی مراکز آموزشی و دانشگاهی کشور صورت گرفته است، مهم ترین مشکل پیش روی حوزه آموزش تک بعدی بودن آموزش هاست که از کیفیت لازم بر خوردار نبوده و علی رغم اخطار به مراکز پژوهشی و آموزشی نسبت به خالی شدن دانشگاه‌ها، این موضوع از سوی وزارت علوم با جدیت دنبال نشد و در حال حاضر تبدیل به بزرگ‌ترین دغدغه آموزشی کشور شده است.
وی با بیان اینکه آموزش کمی باعث شده است، تعدادی از رشته‌ها پر متقاضی و تعداد زیادی رشته بدون داوطلب داشته باشیم و این معضل به بدنه علمی کشور آسیب های فراوان زده است، بگونه‌ای که برخی از مراکز پژوهشی در سال‌های گذشته این موضوع را به وزارت علوم تذکر دادند، اما وزارت علوم به این موضوع هیچ توجهی نکرده و در حال حاضر دانشگاه‌های غیر انتفاعی که تنوع رشته‌ای کمتری داشته اند، بیشترین آسیب را از این موضوع خورده‌اند.
وی یادآور شد: در حال حاضر در تلاشیم با رویکرد گرایش به سمت آموزش های کیفی و تنوع رشته های دانشگاهی بر اساس نیازهای روز جامعه بسیاری از این دانشگاه‌ها به علت نداشتن داوطلب در خطر تعطیلی قرار گرفته‌اند، را نجات داده و به بحران خالی شدن صندلی های دانشگاهی پایان دهیم.
***صندلی‌های خالی امروز ثمره رشد سال‌های قبل
دراین راستا همچنین عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دانشگاه‌های در آستانه تعطیلی،تغییر کاربری دهند،گفت:در شرایط کنونی دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی با کرسی‌های خالی زیادی مواجه‌اند که آنها را در خطر تعطیلی قرار داده است و این مشکل نتیجه رشد بی‌رویه و قارچ‌گونه سال‌های گذشته در جهت تأسیس دانشگاه است.
عبدالوحید فیاضی عضوکمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: در شرایط کنونی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی با خطر خالی شدن صندلی خود مواجه‌اند و پذیرش بدون کنکور راهکاری برای مقابله با همین مشکل کنونی دانشگاه‌های کشور است.
وی گفت: دانشگاه آزاد و پیام نور هم در همین راستا سعی در پذیرش بدون کنکور و فراگیر داشته‌اند.
نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس، با بیان اینکه در حال حاضر ورشکستگی دانشگاه‌های غیردولتی به علت رشد قارچ‌گونه سال‌های قبل این قبیل دانشگاه‌هاست، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جمعیت جوان کشور نیز رو به کاهش است، خطر خالی شدن صندلی‌های بیشتر این دانشگاه‌ها وجود دارد.
این نماینده مجلس نهم تصریح کرد: نباید حوزه آموزش عالی به این مرحله می‌رسید چرا که اصلا بر اساس آنچه در سند چشم‌انداز آمده و حتی بر اساس آمایش علمی آکادمیک هم عمل نشده است و هم اکنون با وضعیتی روبه‌رو شدیم که در شهرستان‌های کوچک هفت تا 10 ماه دانشگاه بدون متقاضی داریم.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: توصیه ما تغییر رویه یا تغییر کاربری این دانشگاه‌ها به سوی رشته‌هایی است که در شرایط کنونی کشور حرفی برای گفتن داشته باشند.
درعین حال یک استاد دانشگاه معتقد است با شرایطی که از لحاظ افزایش ظرفیت دانشگاه ها پیش می رویم، به زودی با مشکلات فراوانی از جمله بی اعتباری مدارک دانشگاهی، افت کیفیت آموزش و کاهش سطح علمی دانشگاه ها روبرو هستیم

دکتر محمد سلطانی‌فر که خود در چند دانشگاه غیردولتی و آزاد تدریس می کند توضیح داد که بهترین راه جلوگیری از این وضع، کاهش ظرفیت همه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، به نصف ظرفیت موجود است.
وی خاطرنشان میکند : اتفاقی که طی دو سه سال اخیر افتاده، حاکی از روند نابسامان تخلیه دانشگاه ها از دانشجویان و شکل گیری پدیده صندلیهای خالی در فضای دانشگاه هاست. رقابت ناسالم بین دانشگاه ها علی الخصوص بین دو مجموعه دانشگاه های پیام نور و آزاد، عامل اصلی این تنش است.
دکتر سلطانی فر تصریح کرد: متاسفانه این رقابت ناسالم چند قربانی دارد. اول سطح علمی دانشگاه هاست به دلیل گسترش دانشجو به شدت پایین آمده. دومین قربانی، خالی شدن صندلی های دانشگاهی است که طی چند سال آینده، باعث می شود به ترتیب دانشگاه های پیام نور، آزاد و علمی کاربردی در بسیاری از مقاطع و رشته ها به سمت تعطیلی کامل برود و سومین پیامد نیز بی توجهی به نام و شان دانشگاه در جامعه است. در سالهای قبل از انقلاب، ما پدیده علی کنکوری و خودکشی در پیش از ورود افراد به فضای دانشگاهی را داشتیم اما امروز متاسفانه این پدیده تبدیل به بی ارزش شدن فضای دانشگاهی و جو دانشگاهی شده است.
این مدرس دانشگاه یاد اورشد:تنها راهکار برای متوقف کردن این پدیده، تصمیم گیری کلان از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی است. شورای عالی انقلاب فرهنگی باید طبق برنامه ریزی و صدور دستورالعملهای شدید اللحن و لازم الاجرا، کلیه دانشگاه ها را در کلیه مقاطع موظف کند که تعداد دانشجویان خود را از سال آینده به نصف کاهش دهند تا دست کم مرگ دانشگاه ها به تاخیر بیفتد.
عقل سلیم حکم می کند باید ابتدا این فضا را به آرامش برسانیم، ولی متاسفانه در این فضایی که شکل گرفته نه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نه وزارت علوم و نه سایر دستگاه های ذیربط، وقعی به آن نمی گذارند و بی اعتنایی این مراجع، باعث مسئول مرگ زودرس دانشگاه و فضایی دانشگاهی است. این فضا باعث پایین آمدن سطح علمی و بی ارزش شدن علم می شود و قطعا این نهادها باید در آینده نزدیک پاسخ این بی توجهی را باید به افکار عمومی بدهند.
 

/ 0 نظر / 20 بازدید