هند ، دومین انقلاب سبز خود را آغاز کرد

هند با کمک اسرائیل و استرالیا، دومین انقلاب سبز خود را آغاز کرد

تمرکز بر افزایش بهره‌وری کشت، ارزش افزوده و تکنولوژی‌های کشت، عدم تمرکز انبارداری، انقلاب سفید برای تمرکز بر افزایش بهره‌وری تولید شیر و توسعه یک سیستم برای اطمینان از سلامت دام و تمرکز بیشتر بر حفاظت از منابع آب، چشم انداز دومین انقلاب سبز در هند را تشکیل می‌دهند.

 

به گزارش سرویس کشاورزی عیارآنلاین، هفته گذشته «شیمون پرز»، رئیس جمهور سابق رژیم اشغالگر قدس، در رأس گروهی اقتصادی به منظور تقویت روابط تجاری تل‌آویو با دهلی‌نو به هند سفر کرد. سفری که هدف آن تقویت روابط تجاری و آغاز پروژه‌ای چند ملیتی در زمینه تقویت فناوری آب و غذا بود؛ پروه‌ای با عنوان «دومین انقلاب سبز در هند» که تحت یک قرارداد سه جانبه توسط رژیم اسرائیل و کشورهای استرالیا و هند طراحی شده‌است.

پرز در طول سفر سه روزه خود با هدف تقویت روابط اقتصادی و تجاری با هند، با «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور در دهلی نو دیدار کرد و همچنین در نشست «چالش‌ها و فرصت‌های ایجاد دومین انقلاب سبز در هند» حضور یافت.

به گزارش سایت بیزینس استاندارد، پرز روز پنجشنبه ۶ نوامبر(۱۵ آبان) در دیدار با مودی، نخست وزیر هند گفت:

«هندوستان در زمان نخست وزیری مودی یک رهبر جهانی، یک شریک واقعی برای مقابله با چالش‌های جهانی و یکی از دوستان ما است. ما در زمینه کشاورزی و مسائل آب یک رهبر جهانی هستیم که بر پایه تکنولوژی بالا به این مهم دست یافته ایم. کمبود منابع طبیعی شامل آب و زمین در اسرائیل، ما را مجبور کرد که توسعه خود را بر مبنای تنها منبعی که داشتیم -یعنی منابع انسانی- استوار کنیم. هند نیز مانند ما محدودیت آب قابل استفاده و زمین دارد، ولی مثل ما کمبودی در منابع انسانی ندارد. داستان موفقیت ما یک معجزه نیست، بلکه ترکیبی از کار سخت، تفکر خلاق و شجاعت است که مایل است نتایج آن را با کشورهای دوست خود مانند هند به اشتراک بگذارد. هدف این پروژه(انقلاب سبز دوم در هند) معرفی تکنولوژی‌های بهتر به بخش کشاورزی هند است. ما به همراه شرکای خود تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا بهترین شرکت‌ها با بهترین تکنولوژی‌ها در زمینه آب و امنیت غذایی را از سه کشور طرف قرارداد، برای بهره‌مندی کشاورزان هندی به این کشور بیاوریم. انقلاب تکنولوژی مبنای مرحله جدید مسائل آب و کشاورزی خواهد بود و ما، هند و استرالیا شرکای مناسبی برای رهبری این مرحله در هندوستان هستیم.»

 

در بیانیه سفارت رژیم اشغالگر قدس در مورد این طرح که یک توافقنامه سه جانبه غیردولتی بین هند، استرالیا و اسرائیل است، آمده است: «این پروژه توسط بنیاد پرات Pratt Industries (در سمت استرالیا)، مرکز آنانتا Ananta Centre (در سمت هند) و دانشگاه تل‌آویو و مرکز پرز برای صلح Peres Centre of Peace (در سمت اسرائیل) اجرا خواهد شد.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «هند و اسرائیل یک قرارداد دوجانبه در بخش کشاورزی با ۲۸ مرکز رشد برای انتقال تکنولوژی کشاورزی در بیش از ۱۰ ایالت با یکدیگر دارند.»

همچنین در نشست «چالش‌ها و فرصت‌های ایجاد دومین انقلاب سبز در هند» که در روز جمعه ۷ نوامبر (۱۶ آبان) در دهلی نو برگزار شد، شیمون پرز اقدامات هند در چند دهه‌ی اخیر را که موجب تقویت بخش کشاورزی و افزایش تولید مواد غذایی در این کشور شده را مورد تحسین قرار داد.

پرز در این نشست با تقدیر از اقدامات نخست وزیر کنونی هند گفت: «مودی «انقلاب هند» را در ادامه «انقلاب معنوی» به رهبری مهاتما گاندی و «انقلاب عملگرا» توسط جواهرلعل نهرو، رهبری کرده است.»

رئیس جمهور سابق رژیم اسرائیل خطاب به مسئولان کشور هند گفت: «در حالیکه در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی، هند برای جلوگیری از فاجعه انسانی در زمینه تأمین مواد غذایی به کمک‌های خارجی نیاز داشت، امروز این کشور به طور خالص صادرکننده مواد غذایی است و هرگونه تهدید سوءتغذیه در این کشور، بیش از آنکه ناشی از کمبود تولید باشد، ناشی از توزیع نامناسب است. دنیا می‌تواند از این تجربه‌ی موفق شما درس‌های زیادی بیاموزد. تعهد شما به تحقیقات کشاورزیِ پایه‌ایِ علمی تنها دلیلی است که باعث شده هندوستان امروز امنیت غذایی بیشتری در مقایسه با ۵۰ سال قبل داشته باشد و شگفت آور آنکه شما این کار را درحالی انجام داده‌اید که هنوز به طور عمده بر کشاورزی در مقیاس کوچک تکیه دارید. انقلاب سبز چالش‌های جدیدی را به وجود آورده است که باید با آن‌ها مواجه شد و راهی برای غلبه بر آن‌ها طراحی کرد. ما باید افزایش بازدهی را حفظ کنیم، ولی با شیوه‌هایی که با محیط زیست سازگارتر باشند. من به این نتیجه رسیده‌ام که راه حل این مسئله در علم و تکنولوژی نهفته است. هند و اسرائیل یک دستور کار مشترک دارند؛ ما هردو اهمیت امنیت غذایی در امنیت ملی و ثبات منطقه‌ای را درک کرده‌ایم.»

جمشید گودرج (Jamshyd Godrej)، رئیس مرکز آنانتا (Ananta Centre) و رئیس هیئت مدیره کمپانی تولیدی گودرج و بویس(Godrej and Boyce Manufacturing Company Ltd) نیز در این نشست گفت: «کشاورزی اساس اقتصاد ما را تشکیل داده‌است به طوریکه ۵۲ درصد از کل نیروی کار کشور در این بخش مشغول هستند. با توجه به سطح مورد نظر در زمینه افزایش جمعیت، امنیت غذایی در برنامه توسعه از اهمیت بالایی برخوردار است. تجمیع زمین‌های کشاورزی و بهبود سیستم‌های آبیاری می‌تواند پایه و اساس گسترش کشاورزی هند باشد. تکنولوژی‌های کشت اسرائیل و سیستم‌های پردازش تولید و تحقیق و توسعه (R&D) کارآمد استرالیا می‌توانند نقش مهمی در دومین انقلاب سبز هند ایفا کنند.»

بخش کشاورزی هند ۱۶ درصد از تولید ناخالص داخلی و همچنین ۱۰ درصد صادرات این کشور را شامل می‌شود. با وجود اینکه هند تا حدود زیادی در زمینه تولید مواد غذایی خودکفا شده است، بخش کشاورزی این کشور در حال حاضر با مشکلاتی مواجه است؛ رشد این بخش بسیار کمتر از رشد دیگر بخش‌های اقتصاد این کشور است؛ بهره‌وری در حال کاهش است و شکاف درآمدی بین کشاورزان و کارگران دیگر مشاغل این کشور در حال افزایش است. علاوه بر این، هند در راه تبدیل شدن به پرجمعیت‌ترین کشور دنیا در سال ۲۰۳۰ میلادی است. افزایش جمعیت و گسترش سریع شهرنشینی، فشار بیشتری را بر منابع زمین و آب وارد خواهد کرد.

با توجه به این مسائل، مرکز آنانتا (Ananta Centre) در همکاری با دانشگاه تل‌آویو و بنیاد پرات (Pratt Foundation) برنامه‌ی «دومین انقلاب سبز» را سازماندهی کرده است. شیمون پرز، رئیس جمهور سابق رژیم اسرائیل و آنتونی پرات، رئیس بنیاد پرات و رئیس شرکت Visy Industries Pty Ltd ، از جمله شخصیت‌های برجسته‌ای هستند که در این برنامه مشارکت دارند.

انقلاب سبز در هند در اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰ با معرفی انواع محصولات پربازده و دستگاه‌هایی با تکنیک‌های مدرن کشاورزی آغاز شد. موفقیت این ابتکار به ترکیبی از سرمایه‌گذاری در تحقیق در مورد محصولات، استفاده از تکنولوژی مناسب، توسعه بازار و اصلاح مقررات دولت نسبت داده شده است. گسترش تولید مواد غذایی به خودکفایی در تولید غلات منجر شده و به طور قابل توجهی از وابستگی هند به واردات کاسته است. بر اساس برآوردها، تولید غلات هند از میزان ۵۱ میلیون تن در سال ۱۹۵۱-۱۹۵۰ به ۲۳۴ میلیون تن در سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ رسیده است.

آقای نینان (T.N. Ninan) رئیس مرکز آسپین آنانتا (Ananta Aspen Centre) و رئیس شرکت بیزینس استاندارد (Business Standard Pvt. Ltd) در این نشست به طور رسمی شروع همکاری با دانشگاه تل‌آویو و بنیاد پرات استرالیا در زمینه امنیت آب و مواد غذایی را اعلام کرد. آقایان شیمون پرز، جمشید گودرج و آنتونی پرات سه طرف همکاری این توافقنامه هستند. گفتگوهای سه جانبه به ریاست دکتر آشوک گولاتی (Ashok Gulati) از هند، آقای راس فیتزگرالد (Ross Fitzgerald) از استرالیا و دکتر دانیل چاموویتس (Daniel Chamovitz) از رژیم اسرائیل برگزار خواهد شد.

آقای پرات نیز در این نشست با تأکید بر افزایش همکاری میان هند، رژیم اسرائیل و استرالیا در آب و امنیت غذایی گفت: «من بسیار خوشحال هستم و افتخار میکنم که نماینده استرالیا در این توافقنامه سه جانبه در امنیت آب و مواد غذایی بین هند، اسرائیل و استرالیا هستم. چشم انداز نخست وزیر مودی، دومین انقلاب سبز هند در سرتاسر بخش کشاورزی یعنی تولید و توزیع مواد غذایی و زنجیره ارزش آن به منظور بهبود معیشت و بهره‌وری کشاورزان خرده پا در هند است و ما توافق کرده‌ایم که آن را محقق کنیم.»

تمرکز بر افزایش بهره‌وری کشت، ارزش افزوده و تکنولوژی‌های کشت، عدم تمرکز انبارداری، انقلاب سفید برای تمرکز بر افزایش بهره‌وری تولید شیر و توسعه یک سیستم برای اطمینان از سلامت دام و تمرکز بیشتر بر حفاظت از منابع آب، چشم انداز نخست وزیر مودی برای دومین انقلاب سبز در هند را تشکیل می‌دهند.

*********************************************************************************
منابع:

http://www.business-standard.com/article/news-ani/israel-australia-lend-support-to-india-s-second-green-revolution-quest-114110700398_1.html

http://www.business-standard.com/article/news-ians/peres-launches-project-on-second-green-revolution-in-india-114110701381_1.html

هند با کمک اسرائیل و استرالیا، دومین انقلاب سبز خود را آغاز کرد, 5.0 out of 5 based on 8 ratings

برچسب‌ها:

استرالیااسرائیلانقلاب سبزتوسعه کشاورزیفناوری آب و غذامنابع طبیعیهند

مطالب مرتبط

 

/ 0 نظر / 24 بازدید