سقوط آزاد جمعیت ایران/ زنگ خطر افزایش تجرد قطعی در کشور

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت:

سقوط آزاد جمعیت ایران/ زنگ خطر افزایش تجرد قطعی در کشور

براساس اطلاعات موجود جمعیت ایران در سال 1420 به سالمندی می‌رسد، در حالی که ایران هنوز “در حال توسعه” بوده و برای رسیدن به اهداف بلندمدت به جمعیت جوان و فعال نیاز داریم.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفتگو با مهر گفت: با وجود هشدار صریح مقام معظم رهبری درخصوص لزوم تجدید‌نظر در “سیاست کنترل جمعیت” متاسفانه شاهد اقدامی عملی از سوی نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط نبوده‌ایم. این در حالی است که پیش از این و در راستای اجرای سیاست‌های کنترل جمعیت که به مدت بیش از ۲۰ سال به‌صورت منسجم و سازمان‌یافته اجرا شد تمام توان و امکانات ارکان‌های مختلف نظام در راستای عملی شدن سیاست کاهش جمعیت به کار گرفته شد. به گونه‌ای که شعار “فرزند کمتر زندگی بهتر” در تمام ابعاد زندگی و باور‌ خانواده‌های ایرانی رسوخ کرد.

آمارهای سازمان ثبت احوال کشور نشان می‌دهد که سن ازدواج برای مردان و زنان نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته و به میانگین ۲۷٫۲ سال برای مردان و حدود ۲۳ سال برای زنان رسیده که این آمارها زنگ خطری برای افزایش تجرد قطعی در جامعه است.
دغدغه مقام معظم رهبری نسبت به روند کاهش جمعیتی ایران نشان می‌دهد که بی‌توجهی به این مهم می‌تواند مشکلات بزرگ امنیتی، اقتصادی و فرهنگی برای پیشرفت نظام اسلامی به بار آورد.
معمولا کشورهای توسعه‌نیافته یا در حال توسعه پرجمعیت و جوان هستند و بعد از رسیدن به مرزهای توسعه، به بحران کاهش جمعیت فعال و سالمندی دچار می‌شوند. براساس اطلاعات موجود جمعیت ایران در سال ۱۴۲۰ به سالمندی می‌رسد، در حالی که ایران هنوز “در حال توسعه” بوده و برای رسیدن به اهداف بلندمدت به جمعیت جوان و فعال نیاز داریم.

طبق پیش‌بینی‌ها باید انفجار دوم جمعیتی را بر اثر ازدواج و فرزندآوری متولدین دهه ۶۰ شاهد می‌بودیم، اما با شیب نزولی موالید مواجه شده‌ایم به‌طوریکه میزان موالید در سال ۹۰ یک میلیون و ۳۸۰ هزار نفر بود و این در حالی است که این رقم در دهه ۶۰ بیش از ۲ میلیون بود و این به معنای سقوط آزاد جمعیت است.
از نظر نرخ رشد جمعیت در میان ۲۶ کشور منطقه رتبه ۲۳ و از نظر نرخ باروری نیز رتبه ۲۵ را در سال ۲۰۱۰ میلادی داشته‌ایم، این در حالی است که برای تحقق اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ نخستین اصل تقویت زیرساختهای جمعیتی است. از سوی دیگر کشور با چالشهای جمعیتی در حوزه مدیریت جمعیت روبه‌روست. آنچه به لحاظ جمعیتی معضل محسوب می‌شود، کاهش رشد جمعیت نیست. دغدغه مهم، تحول در باروری کل است که با کاهش باروری مواجه هستیم.

برچسب‌ها:

افزایش سن ازدواجتجرد قطعیرشد جمعیتسیاستهای جمعیتیسید حسن موسوی چلککاهش نرخ باروری

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
~.(!).~

سلام وبلاگ قشنگی داری... خوشحال میشیم به تالار ما هم یه سر بزنی... و ثبت نام کنی... منتظرتیم... فعلا

~.(!).~

سلام وبلاگ قشنگی داری... خوشحال میشیم به تالار ما هم یه سر بزنی... و ثبت نام کنی... منتظرتیم... فعلا