درایران 1/5برابر متوسط جهانی دربخش کشاورزی آب مصرف میکنیم..

در ایران حدود ۱٫۵ برابر متوسط جهانی در بخش کشاورزی آب مصرف می‌کنیم

وزیر نیرو: اگر 10 درصد در بخش کشاورزی صرفه‌جویی مصرف آب را با ارتقای بهره‌وری رقم بزنیم می‌توانیم این منابع آبی را برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌هایی همچون دریاچه ارومیه اختصاص دهیم.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، حمید چیت‌چیان صبح امروز در شبکه خبر سیما اظهار داشت: در مدیریت عرضه و تقاضا در کشور باید تلاش کنیم تا بهره‌وری در استفاده از آب و انرژی الکتریکی ارتقا یابد چرا که از طرفی تأمین آب و برق با هزینه‌های بالایی انجام می‌شود و از سوی دیگر برای استفاده مطلوب امروز و آینده از این منابع، نیازمند صرفه‌جویی و مصرف هوشمندانه هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه برای استحصال، تصفیه و عرضه آب و همچنین جمع‌آوری فاضلاب، تصفیه و بازگشت آن به چرخه مصرف هزینه زیادی صرف می‌شود، گفت: قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب در ایران بیش از ۱۰۰۰ تومان است.

کار از تنش آبی گذشته به بحران رسیدیم

چیت‌چیان با بیان اینکه باید منابع امروز را بهینه مصرف کرد و برای آیندگان نیز باقی گذاشت، اذعان داشت: در خصوص منابع آب قطعاً دچار کمبود هستیم چرا که بیشتر پهنه ایران با قرارگیری در منطقه خشک و نیمه‌خشک و با وجود سرانه آب تجدیدشونده زیر ۱۵۰۰ مترمکعب، کشوری با تنش آبی شناخته می‌شود و حتی در برخی نقاط که سرانه آب به زیر ۶۰۰ مترمکعب می‌رسد کار از تنش آبی گذشته به بحران آبی رسیده‌ایم.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه مراحل در دسترس بودن منابع آب و مدیریت عرضه آب در بسیاری از کشورهای دنیا منقضی شده است، گفت: در بخش مدیریت عرضه اگر بخواهیم بیش از این سد بسازیم، بیش از این به منابع آبی کشور افزوده نخواهد شد و فقط در برخی نقاط بسیار محدود مرزی نیاز به ساخت سد وجود دارد.

اکنون در مرحله مدیریت تقاضا هستیم و باید روی چگونگی مصرف متمرکز شویم.

چیت‌چیان با بیان “در ایران حدود ۱٫۵ برابر متوسط جهانی در بخش کشاورزی آب مصرف می‌کنیم”، گفت: در حال حاضر بیش از ۹۲ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی، ۶ درصد در بخش شرب و ۲ درصد در بخش صنعت به مصرف می‌رسد که اگر ۱۰ درصد در بخش کشاورزی صرفه‌جویی مصرف آب را با ارتقای بهره‌وری رقم بزنیم می‌توانیم این منابع آبی را برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌هایی همچون دریاچه ارومیه اختصاص دهیم

/ 0 نظر / 5 بازدید