روستای من دوستان ما(باشگاه کشاورزان جوان)
خدایا برای تو حرکت می‌کنیم تمام سعی خود را به کار می‌گیریم ، هدفمند و پرشور گام برمی‌داریم و فردا را به تو می‌سپاریم
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: صنوبری - ۱۳٩٢/٥/٢

تبیین ابعاد مطالبات مقام معظم رهبری از شعار« تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»

از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری در تبیین شعار «جهاد اقتصادی» در سال 1390 فراهم‌سازی «کارآمدی در استفاده از سرمایه‌ها و داشته‌ها»، ارائه «الگو‌های بهینه مصرفی» و «مشارکت همه جانبه مردم» در تحقق اهداف مذ‌کور بوده است. که عمدتاً در راستای تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی می‌باشد. قطعاً یکسال فرصت کافی برای تحقق جهاد‌اقتصادی و ایجاد کارآمدی در استفاده از سرمایه‌ها و داشته‌های ایرانی فراهم نمی‌نماید، لذا شعار سال 1391 در تکمیل رهنمود سال 90 انتخاب شده است.

از سوی دیگر در بیانات معظم‌له در تبیین شعار« تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی»  نیز موارد زیر بصورت ویژه و جزئی‌تر مورد تأکید ویژه قرار گرفته است:

1-    چالش مهم سال 91 عرصه «فعالیت‌های اقتصادی» است.

2-    جهاد  اقتصادی موضوعی نیست که با اقداماتی در یکسال به انتها برسد. تحقق آن تلاش «جهاد‌گونه و مستمر» می‌طلبد.

3-    تحقق جهاد‌ اقتصادی ضرورت «حضور و مشارکت  همه جانبه مردم»  را طلب می‌کند.

4-     رونق تولید ملی نیاز‌مند «عزم و اراده ملی» در همه سطوح اعم از مسئولین و مردم است.

5-    حل مشکلات و چالش‌های فرا‌روی تولید ملی و داخلی باعث «رونق اقتصادی» و «نا‌امیدی دشمنان» می‌گردد.

6-     تحقق «جهاد‌اقتصادی» موکول به توسعه کمی و کیفی «تولیدات داخلی» است.

7-    استحکام «اقتصاد ملی»، حل مشکل «اشتغال»، کاهش و مدیریت «تورم» و دیگر مؤلفه‌های مهم اقتصاد ملی متکی به «تولید داخلی» است.

8-    حمایت از «نیروی کار ایرانی» از جمله راهبرد‌های اصلی رونق «تولید داخلی» است.

9-     حمایت از «سرمایه» و «صاحبان سرمایه»  و ایجاد محیط امن و اطمینان‌بخش برای فعال‌سازی آنها از جمله «ابزار‌های اصلی حمایت از تولید ملی» است.

10-پشتیبانی از کار‌کرد و فعالیت مؤثر « نیروی کار و سرمایه ایرانی» و «صاحبان سرمایه»  توسعه کمی و کیف تولیدات «صنعتی» و « کشاورزی» را به دنبال دارد.

11-صاحبان سر‌مایه و متصدیان نیروی انسانی باید در«استحکام و کیفیت» تولیدات داخلی برای فراهم‌سازی «رقابت» با محصولات خارجی بکوشند.

12-سهم آحاد مردم در این نهضت ملی تر‌جیح‌دادن «مصرف تولیدات داخلی» نسبت به «محصولات وارداتی» است و این امر باید «فرهنگ‌سازی» شود و از همه مسایل با‌اهمیت‌تر است.

13-«فرهنگ‌سازی» برای مصرف تولیدات داخلی یک «فر‌ضیه عمومی و ملی» است.

14-مردم پشتیبانان اصلی نظام‌اند، «خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان نظام» از جمله با تر‌جیح در مصرف تولیدات داخلی نسبت به کالا‌ها و محصولات وارداتی مؤثر‌تر از هر ابزار دیگر محقق می‌گردد.

 

بخش کشاورزی در تحقق انتظارات و رهنمود‌های مقام معظم رهبری وظیفه‌ای بسیار سنگین‌تر از دیگر بخش‌ها دارد. این بخش طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی چه در زمان حضرت امام بعنوان رئیس محترم جمهور و چه پس از آن به عنوان رهبر معظم انقلاب اسلامی، همواره معظم‌له با تأکید فراوان و بسیار از بخش کشاورزی حمایت همه‌جانبه نموده و رهنمود‌های ویژه ارائه فرموده‌اند. ضرورت اصلاح الگو‌های مصرف در آبیاری، ضرورت دست‌یابی به خود‌کفائی در اقلام استراتژیک و تأمین پایدار منابع غذایی کشور و چه در اهمیت توسعه پایدار کشاورزی و روستائی همواره تأکیدات مکرری از سوی معظم‌له بعمل آمده است.

 از سوی دیگر بخش کشاورزی یک ظرفیت پایان‌ناپذیری برای توسعه است. صرفاً 30٪ از ظرفیت بخش برای فعالیت عملیاتی شده و مفهوم آن اینست که فعالیت در بخش کشاورزی می‌تواند تا 300٪ افزایش یابد. نه تنها امکان تأمین آب تا دو برابر وضع موجود میسر است بلکه افزایش راندمان آبیاری نیز تا دو برابر وضع موجود امکان‌پذیر است و این در شرایطی است که بسیاری از مؤلفه‌های اثر‌بخش همچون ارتقاء سطح مکانیزاسیون، استفاده از فناوریهای نوین در بخش کشاورزی و بخصوص فراهم نمودن حضور فعال صاحبان سرمایه بخش خصوصی دیگر بخش‌ها به بخش کشاورزی امکان‌پذیری تحقق این انتظارات را بیش از دیگر بخش‌های اقتصادی فراهم می‌نماید. شایسته است یک ستاد فعال از صاحب‌نظران و پیشکسوتان و دست‌اندر‌کاران در بخش کشاورزی تشکیل شود و با بررسی وضع موجود راهبرد‌ها و راهکار‌های لازم جهت پیاده‌سازی رهنمود‌های مقام معظم رهبری در بخش کشاورزی را تدوین و ارائه نماید.

 این گزارش تلاش دارد که به سهم خود راهبرد‌ها و راهکار‌ها و اقدامات لازم را پیشنهاد نماید. آنچه به عنوان یک پیش‌درآمد بر طراحی و پیاده‌سازی مدل توسعه پایدار کشاورزی آمده است، صرف‌نظر از هر‌گونه نقد و بررسی، و اصلاحاتی که بعمل خواهد آمد، طرح مسئله خود نوعی پر‌چم‌داری برای بخش کشاورزی محسوب می‌شود. آنچه امروز بعنوان « الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت» از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است حتماً زیر‌مدل‌هائی دارد و مدل توسعه پایدار کشاورزی اگر بدرستی مورد توجه قرارگرفته و مقدمات طراحی و پیاده‌سازی آن فراهم شود ، آنگاه بخش کشاورزی، اولین بخش توسعه‌ای کشور است که همخوان با مدل کلان توسعه ملی  اقدام به طراحی و پیاده‌سای مدل توسعه پایدار بخش نموده و دستاوردهای آن نیز می‌تواند مورد استفاده دست‌اندر‌کاران طراحی و پیاده‌سازی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت قرار گیرد. آنچه مسلم است نباید بخش کشاورزی صرفاً به بر‌گزاری یک همایش و یا اقدامات محدود در پیاده‌سازی رهنمود‌های مقام معظم رهبری اکتفا نماید؛ بلکه شایسته است به مناسبت حضور دفتر نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی، تدوین راهبرد‌ها و راهکار‌ها و مدل‌سازی برای تحقق رهنمود‌های مقام معظم‌له بصورتی پیشتاز و بعنوان پر‌چم‌دار حمایت از تولید داخلی و کار و سرمایه ایرانی اقدامات اساسی لازم برنامه‌ریزی به مورد اجرا گذاشته شود.

  

                                                                                                       محمد تقی امانپور

 

 

صنوبری
این اولین گام است.. وبرای حرکت همین کافی است• انی ذاهب • من رونده ام . من نمیتوانم بمانم. و علامت این حرکت همین است که به گذشته حسرت نمی خورم. این کافراست که حسرت گذشته رادارد: یالیتنی کنت ترابا... کاش خاک بودم. کاش رویشی داشتم کاش.. پس باید امیدوارانه حرکت کرد اما به کجا..؟ •الی ربی• انسان آمده تا به سنگ و در و دیوار حرکت بدهد. چشمه ها هستند، درختان زنده اند، خاک مزرعه ما نفس میکشد،این منم که باید از این ها بهره بگیرم..چرا..سیهدین.. کسی که راه افتاد هدایت میشود وبرای شروع همین کافی است: انی ذاهب..** ********** *************************** *************************** سرود ملی جوانان روستایی ؛ آفتاب از پشت کوه آمد برون* صبح از چشم اهالی سر زده ست* مرغ رخوت ناک خواب آلودگی* بازهم از این حوالی پر زده ست* هم صدا در کار آبادانی اند* مردمان پر امید روستا* رودها سعی و تلاش آموختند* از جوانان رشید روستا* پا به چشم روستای ما گذار* تا دلت مانند گل ها وا شود* صبح و شب در کوچه باغ سینه ات* از نوای بلبلان غوغا شود* حرکت و نیرو بود ابزارمان* در جهاد ما، هدف سازندگی ست* ناامید از باد و باران نیستیم* لطف ایزد رمز این سرزندگی ست* متحد چون خوشه های گندمیم* چشم بدخواهان ایران کور باد* دیر بادا روزگار همدلی* دست شب از صبح میهن دور باد!* به سفارش کانون استانی باشگاههای کشاورزان جوان کانون روستازادگان سرزمین آفتاب
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


داستان

تماس با مدیردر اين وبلاگ
در كل اينترنت
مشاهده صفحه جدید body > script:nth-child(12)

Flash Required

Flash is required to view this media. Download Here.

كد موسيقي براي وبلاگ