روستای من دوستان ما(باشگاه کشاورزان جوان)
خدایا برای تو حرکت می‌کنیم تمام سعی خود را به کار می‌گیریم ، هدفمند و پرشور گام برمی‌داریم و فردا را به تو می‌سپاریم
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: صنوبری - ۱۳٩٢/۱٠/۱٩
سالانه 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی حاشیه مشهد تغییر کاربری غیر مجاز داده می شود
خراسان رضوی - مورخ پنج‌شنبه 1392/10/19
هیچ ربطی نه به این عکس داره ونه به مهاجرت روستاییان..
 

سالانه 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی حاشیه مشهد تغییر کاربری غیر مجاز داده می شود
روزنامه خراسان18595
 

علی بیات/ طی 12 سال گذشته 55 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اطراف مشهد به طور غیر مجاز تغییر کاربری یافته که به طور متوسط سالانه حدود 4.5 تا 5 هکتار بوده است. به منظور حفظ اراضی کشاورزی و باغی گشت های ویژه حفاظتی متشکل از نیروهای قضایی حقوقی، انتظامی و فنی در شهرهای طرقبه و شاندیز، دماوند و نوشهر تا پایان سال جاری راه اندازی می شود.رئیس سازمان امور اراضی کشور در حاشیه جلسه هیئت هفت نفره اراضی خراسان رضوی که در جهاد کشاورزی استان برگزار شد با اعلام این خبر متذکر شد: سال آینده گشت ویژه حفاظتی در ۵۰ شهر و سال ۹۴ در همه شهرهای کشور فعال می شود.

دکتر افشار با اشاره به واکنش های سریع مأموران در نقاط بحرانی برای پوشش حفاظتی افزود: اراضی استان های تهران، مازندران، البرز، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، قزوین، اردبیل و حاشیه همه کلان شهرها به شدت در معرض تخریب اراضی و تغییر کاربری قرار دارند.وی یادآور شد: در استان خراسان رضوی شهرهای مشهد، چناران، طرقبه و شاندیز و نیشابور در تغییر کاربری و تخریب اراضی وضعیت بحرانی دارند.وی از تجهیز جدی شهرستان ها و ارائه امکانات مهندسی و مالی لازم برای مبارزه با افراد سودجو خبر داد و متذکر شد: نظارت بر تغییر کاربری ها و حفظ اراضی سخت تر می شود و برای برخورد با عاملان تغییر کاربری های غیرمجاز با سخنگوی قوه قضاییه جلسه ای داشتیم و وی دستورات اکید در این راستا صادر کرده است.وی با اشاره به نظارت بر واگذاری ها و تغییر کاربری های انجام شده گفت: سنددار کردن اراضی کشاورزی امری است که در کشور مغفول مانده است.وی بر یکپارچه سازی اراضی کشاورزی تأکید کرد و گفت: به علت خرد شدن اراضی امنیت غذایی تهدید می شود.وی با بیان این که کاداستر اراضی کشاورزی دنبال می شود متذکر شد: بر اساس قانون اگر کسی ۵ سال زمین کشاورزی را کشت نکند دولت آن را تملک کرده و به کسانی که آمادگی دارند واگذار می شود.وی افزود: سالانه ۴ میلیون هکتار اراضی کشاورزی به دلایل متفاوتی در کشور کشت نمی شود و متأسفانه قانون اراضی بایر تاکنون ضعیف اجرا شده است. وی گفت: خرد شدن اراضی و مشکل ارث با هماهنگی مجلس و شورای نگهبان به زودی حل و فصل می شود تا تقسیمات مشاعی شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: دولت در تصویب لایحه بودجه سال ۹۳ به بحث های متفاوت اراضی - حفاظت و یکپارچه سازی پرداخته است و بودجه ها را ۷ تا ۱۰ برابر افزایش داده است. این مقام مسئول یادآور شد: دهیاران و بخشداران متأسفانه بدون رعایت ضوابط قانونی در حریم شهرها، حاشیه روستاها و در اراضی کشاورزی پروانه های ساخت و ساز صادر می کنند که این امر خلاف قانون است و برای رسیدن به یکسری مزایا هزینه های سنگینی را وارد می کنند.

وی گفت: شهر مشهد به شهر باغ ها معروف بود و در ۱۲ سال گذشته حدود ۵۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به صورت غیرمجاز تبدیل شده است که متأسفانه ۱۵ هزار هکتار آن داخل محدوده شهری و ۴۰ هزار هکتار خارج از محدوده بوده است و حتی برای اینکه قانون را دور بزنند مابقی را به شهر الحاق کرده اند.وی افزود: پروژه پدیده شاندیز یکی از پروژه هایی است که به صورت غیرمجاز خارج محدوده شهری اقدام به ساخت و ساز کرده و من به طور جدی این امر را پی گیری خواهم کرد.وی گفت: در روستای دهنو شاندیز مجوز ۱۲هزارمترمربع تغییر کاربری تجاری صادر شده است و خیلی از تعاونی های مسکن در اطراف مشهد زمین های زراعی را خریداری کرده و با زور تغییر کاربری می دهند که این تخلفات به صورت جدی دنبال خواهند شد. وی یادآور شد: باید ۸۰درصد عوارض تغییر کاربری به دولت پرداخت شود در غیر این صورت ۳ تا ۵برابر جریمه خواهد شد. این مقام مسئول متذکر شد: از ۱۶۴میلیون هکتار مساحت کشور 18.7میلیون هکتار زمین های کشاورزی است.وی گفت: سالانه 14.8میلیون هکتار معادل ۹درصد خاک کشور به چرخه تولید کشاورزی اختصاص دارد.وی افزود: سالانه حدود ۴میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور کشت نمی شود که تغییر کاربری، درآمد کم، آیش و ... از دلایل مهم آن است. وی سرانه هر ایرانی از زمین های کشاورزی را حدود ۲هزار و ۴۰۰متر اعلام کرد و متذکر شد: این رقم در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ۷هزار متر است که متأسفانه فاصله ها با سایر کشورها بالاست.وی گفت: حفظ زمین های کشاورزی به خاطر امنیت غذایی امری اجتناب ناپذیر است و نباید ما بگذاریم سرانه ۲هزار و ۴۰۰متر کاهش پیدا کند.

وی گفت: هر روز بر تعداد جمعیت افزوده می شود. وی افزود: تعداد شهرستان از سال ۶۵ که ۱۹۵شهرستان بود، الان به ۴۰۲شهرستان افزایش و از ۴۹۶شهر به هزار و ۱۶۷شهر رسیده است.

وی گفت: تعداد شهرستان ها در ۱۶سال گذشته ۱۰۶درصد و تعداد شهرها ۱۳۵درصد رشد داشته است.به گفته وی، ۲۸درصد جمعیت کشور در سال ۱۳۰۰ شهرنشین بود ولی در سال ۹۰ به ۷۰درصد رسیده است. وی تصریح کرد: مدیریت بر زمین یکی از پیچیده ترین مسائلی است که با آن رو به رو هستیم چون هر دستگاه دولتی و اجرایی که حرکتی را شروع می کند بستر و فعالیت آن تصرف زمین است.

صنوبری
این اولین گام است.. وبرای حرکت همین کافی است• انی ذاهب • من رونده ام . من نمیتوانم بمانم. و علامت این حرکت همین است که به گذشته حسرت نمی خورم. این کافراست که حسرت گذشته رادارد: یالیتنی کنت ترابا... کاش خاک بودم. کاش رویشی داشتم کاش.. پس باید امیدوارانه حرکت کرد اما به کجا..؟ •الی ربی• انسان آمده تا به سنگ و در و دیوار حرکت بدهد. چشمه ها هستند، درختان زنده اند، خاک مزرعه ما نفس میکشد،این منم که باید از این ها بهره بگیرم..چرا..سیهدین.. کسی که راه افتاد هدایت میشود وبرای شروع همین کافی است: انی ذاهب..** ********** *************************** *************************** سرود ملی جوانان روستایی ؛ آفتاب از پشت کوه آمد برون* صبح از چشم اهالی سر زده ست* مرغ رخوت ناک خواب آلودگی* بازهم از این حوالی پر زده ست* هم صدا در کار آبادانی اند* مردمان پر امید روستا* رودها سعی و تلاش آموختند* از جوانان رشید روستا* پا به چشم روستای ما گذار* تا دلت مانند گل ها وا شود* صبح و شب در کوچه باغ سینه ات* از نوای بلبلان غوغا شود* حرکت و نیرو بود ابزارمان* در جهاد ما، هدف سازندگی ست* ناامید از باد و باران نیستیم* لطف ایزد رمز این سرزندگی ست* متحد چون خوشه های گندمیم* چشم بدخواهان ایران کور باد* دیر بادا روزگار همدلی* دست شب از صبح میهن دور باد!* به سفارش کانون استانی باشگاههای کشاورزان جوان کانون روستازادگان سرزمین آفتاب
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


داستان

تماس با مدیردر اين وبلاگ
در كل اينترنت
مشاهده صفحه جدید body > script:nth-child(12)

Flash Required

Flash is required to view this media. Download Here.

كد موسيقي براي وبلاگ