روستای من دوستان ما(باشگاه کشاورزان جوان)
خدایا برای تو حرکت می‌کنیم تمام سعی خود را به کار می‌گیریم ، هدفمند و پرشور گام برمی‌داریم و فردا را به تو می‌سپاریم
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: صنوبری - ۱۳٩٢/٦/۱٧

ساخت دستگاه جداسازی کلاله از گلبرگ زعفران

درادامه بخوانید...ساخت دستگاه جداسازی کلاله از گلبرگ زعفران توسط مبتکر خراسانی

بنا به گفته مخترع دستگاه جداسازی کلاله از گلبرگ زعفران، راندمان بالا و مصرف انرژی مطلوب از مهمترین مزیت‌های این دستگاه نسبت به سایر ماشین‌آلات است.

ابوالقاسم چاپاری در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، افزود: وجود مشکلات مختلف در مراحل تولید، برداشت، فرآوری و بازاررسانی زعفران از مهمترین دغدغه‌های تولیدکنندگان و فعالان این حوزه محسوب می‌شده که یکی از این مشکلات در مرحله فراوری و جداسازی کلاله از گل بوده است.
فراوری و جداسازی کلاله از گل معمولا به صورت سنتی و با صرف هزینه وقت بسیار همراه است که با طراحی و ساخت دستگاه جداکننده کلاله از گل بدون دخالت دست، این مشکل بر طرف شده است.

سرپرست هسته فرآوری زعفران مرکز رشد واحدهای فناوری خراسان جنوبی تصریح کرد: دستگاه فراوری زعفران، ماشینی است مکانیکی که با بهره گیری از خصوصیات فیزیکی و مرفولوژیکی گل مثل بافت، شکل ظاهری، وزن مخصوص، جرم حجمی و نقطه ثقل گل به صورت بسیار ساده کار می‌کند.

این دستگاه، گل برداشت شده از مزرعه را از یک ورودی تحویل گرفته و پس از طی مراحلی به صورت کلاله قرمز و مخلوطی از گلبرگ‌ها و پرچم‌ها به صورت کاملا تفکیک شده تحویل می‌دهد. در نوع تکمیل شده این دستگاه قادر به خشک کردن کلاله‌ها، بسته‌بندی و سرگل کردن زعفران نیز است.

مخترع دستگاه فرآوری زعفران، سهولت برداشت زعفران از مزرعه، عدم دخالت دست و افزایش ضریب بهداشتی و کاهش بار میکروبی محصول نهایی، کاهش نیروی انسانی ماهر، کاهش قیمت تمام شده، افزایش سطح زیر کشت، امکان خشک کردن و بسته بندی اصولی و بهداشتی، کاهش افت کیفی به دلیل کاهش زمان جداسازی کلاله و سرعت زیاد جداسازی کلاله را از مهمترین مزایای استفاده از دستگاه فراوری زعفران دانست.

چاپاری، استفاده از تکنولوژی آسان، قابلیت تنظیم سرعت دستگاه، راندمان بالا و مصرف انرژی مطلوب، امکان توسعه دستگاه با افزایش خطوط و لاین‌های برش و ابعاد کوچک آن را از مزایای این دستگاه نسبت به ماشین‌آلات مشابه بر شمرد.

منبع: سایت علمی دانشجویان ایران

صنوبری
این اولین گام است.. وبرای حرکت همین کافی است• انی ذاهب • من رونده ام . من نمیتوانم بمانم. و علامت این حرکت همین است که به گذشته حسرت نمی خورم. این کافراست که حسرت گذشته رادارد: یالیتنی کنت ترابا... کاش خاک بودم. کاش رویشی داشتم کاش.. پس باید امیدوارانه حرکت کرد اما به کجا..؟ •الی ربی• انسان آمده تا به سنگ و در و دیوار حرکت بدهد. چشمه ها هستند، درختان زنده اند، خاک مزرعه ما نفس میکشد،این منم که باید از این ها بهره بگیرم..چرا..سیهدین.. کسی که راه افتاد هدایت میشود وبرای شروع همین کافی است: انی ذاهب..** ********** *************************** *************************** سرود ملی جوانان روستایی ؛ آفتاب از پشت کوه آمد برون* صبح از چشم اهالی سر زده ست* مرغ رخوت ناک خواب آلودگی* بازهم از این حوالی پر زده ست* هم صدا در کار آبادانی اند* مردمان پر امید روستا* رودها سعی و تلاش آموختند* از جوانان رشید روستا* پا به چشم روستای ما گذار* تا دلت مانند گل ها وا شود* صبح و شب در کوچه باغ سینه ات* از نوای بلبلان غوغا شود* حرکت و نیرو بود ابزارمان* در جهاد ما، هدف سازندگی ست* ناامید از باد و باران نیستیم* لطف ایزد رمز این سرزندگی ست* متحد چون خوشه های گندمیم* چشم بدخواهان ایران کور باد* دیر بادا روزگار همدلی* دست شب از صبح میهن دور باد!* به سفارش کانون استانی باشگاههای کشاورزان جوان کانون روستازادگان سرزمین آفتاب
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


داستان

تماس با مدیردر اين وبلاگ
در كل اينترنت
مشاهده صفحه جدید body > script:nth-child(12)

Flash Required

Flash is required to view this media. Download Here.

كد موسيقي براي وبلاگ