روستای من دوستان ما(باشگاه کشاورزان جوان)
خدایا برای تو حرکت می‌کنیم تمام سعی خود را به کار می‌گیریم ، هدفمند و پرشور گام برمی‌داریم و فردا را به تو می‌سپاریم
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/۱۳

 

بره ها عجیب شادند بی دلیل..!؟

هردو درون گرا و کنش پذیر...!؟

بره سپید پوش کوچک تا آخر عمز همین می ماندو دوست دارد و آرامشش ابدی است..!؟

اما بره سرخ پوش..: شادی هایش..در کجای روستا..!؟

آرزوهایش .... در کجای این شهر....!؟

او می خواهد کنش گر باشد و گاهگداری برای خودش حالا تصمیمکی هم بگیرد..!

.آیا این امکان دارد.!؟ چگونه..!؟..

آها...شما ...حرفی زدی..چیزی گفتی..!؟...آها..بله بله..احتمالا به گمانم ..شاید ..اگر...

بله ..ممنونم زحمت کشیدید..احسن احسن..یادم باشد بگویم شما را به عنوان نمونه استانی انتخاب کنند...!؟

راستی آن چند تا عکس را هم بیاور..من مطمئنم روزی مردم "غازک بالا" را به رسمیت خواهند شناخت..!!

راستی شنیدی سر بره ها چی آمد...

دومی را به خاطر اولی درآشپزخانه ی خان زاده شهری شده پراید سوار ذبح کردند..!

نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/۱٢

ترویج و آموزش کشاورزی نوعی آموزش غیر رسمی به روستائیان و

 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/۱۱

با من چه کرده است ببین بی ارادگی
افتاده ام به دام تو ای گل به سادگی

جای ترنج،دست و دل از خود بریده ام
این است راز و رمز دل از دست دادگی

ای سرو! ذکر خیر تو را از درخت ها
افتادگی شنیده ام و ایستادگی

روحی زلال دارم و جانی زلال تر
آموختم از آینه ها صاف و سادگی

با سکّه ها بگو غزلم را رها کنند
شاعر کجا و تهمت اشراف زادگی ....

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم خرداد 1393  توسط سعید بیابانکی


نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/٩

بسم الله الرحمن الرحیم

پیش‌طرح همایش

جهادگران جوان روستایی

 

اشاره

جوانان متدین و متعهد روستایی به عنوان خط مقدم پیگیری اولویت‌های مدنظر مقام معظم رهبری در عرصه‌ها جنگ‌نرم، سبک زندگی و اقتصادمقاومتی از ظرفیت‌های قابل توجهی در تحقق این آرمان‌ها در جامعه روستایی استان و کشور برخوردارند. در سال‌های اخیر با تاسیس باشگاه کشاورزان جوان در استان خراسان رضوی به همت این جوانان، فعال‌سازی ظرفیت‌های اجتماعی روستاها، شبکه‌سازی مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در سطح روستاهای مختلف استان نیز انجام اقدامات فاخر در عرصه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی از برون‌دادهای قابل توجه این جوانان در پهنه‌ی روستاست.

عنایت مقام معظم رهبری بدین مجموعه در دو جلسه پیاپی و اصرار معظم‌له بر حفظ انسجام و تقویت اقدامات آن روح تازه‌ای را در اعضای باشگاه در روستاهای مختلف دمیده است؛ لازم است تا پس از این زمینه جدید، بازآرایی مجددی در انسجام و توسعه فعالیت‌ها صورت گیرد. بدین منظور باشگاه درصدد است تا همایشی را با رویکرد مذکور با حضور جوانان تشکل‌های روستایی استان برگزار نماید.

 

شرح کلی برنامه‌ی همایش

همایش از دو بخش برنامه‌های عمومی و کمیسیون‌های تخصصی تشکیل خواهد شد. در برنامه‌ها عمومی موارد ذیل مورد تاکید سخنرانان قرار خواهد گرفت :

  • ماموریت تشکل‌های اجتماعی روستایی از منظر مقام معظم رهبری در زمینه‌های سبک زندگی و اقتصادمقاومتی
  • راه‌های انسجام‌بخشی و شبکه‌سازی فعالیت‌های تشکل‌های روستایی
  • معرفی ظرفیت‌های تعاملی با قرارگاه ولی‌امر و بسیج

کمیسیون‌های تخصصی عبارت خواهند بود از :

  1. کمیسیون سبک زندگی
  2. کمیسیون اقتصادمقاومتی
  3. کمیسیون تشکیلات و سازماندهی
  4. کمسیون آموزش و ترویج
  5. کمیسیون کتابخانه و ادبی

هر کدام از کمیسیون‌ها یک استاد (کارشناس) مدعو خواهند داشت و افراد در کمیسیون‌ها توزیع می‌شوند. محورهای مورد بحث در جلسات کمیسیونی گزارش‌کار فعالیت‌های صورت گرفته در باشگاه‌ها، نقد گذشته و برنامه‌های آینده خواهد بود.

 

زمان همایش :

مکان : یک فضای اردوگاهی (در حال بررسی)

نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/٩

این کارها، خوابتان را می‌رباید!


کسانی که کمبود خواب دارند، سلامتی خود را به ...

اهل این حرفها نبودم ...این روزها خیلی از بچه ها از بی خوابی مینالند..!؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/٩
  • دوشنبه 9/4/1393
  • تاریخ :

4ویژگی نورانی ماه رمضان !

 


پیامبر اکرم صلوات الله علیه می فرمایند: اگر بندگان خدا می دانستند که در ماه رمضان چه برکاتی هست آرزو می کردند که رمضان یک سال باشد. اما این برکات چگونه برکاتی است که معرفت بدان موجب چنین آرزویی می گردد؟


 

ویژگى ها و برکات ماه رمضان

ماه رمضان، ویژگى هاى مهمّى دارد که ریشه برکات بزرگ این ماه و پایه نعمت هاى بى شمار آن هستند. شُکوه، عظمت و برکات مادّى و معنوى اى که از این ماه، نصیب اهل ایمان مى شود، از نگاه احادیث اسلامى ، قابل توصیف نیستند و اگر مسلمانان شناخت درستى از برکات این ماه بافضیلت داشتند و مواهب و دستاوردهاى بزرگ آن را مى دانستند، آرزو مى کردند که سراسر سال، رمضان باشد . حدیث پیامبر خدا در این مورد، چنین است: لَو یَعلَمُ العِبادُ ما فى رَمَضانَ، لَتَمَنَّت أن یَکُونَ رَمَضانُ سَنَةً ؛اگر بندگان بدانند که در رمضان، چه [نعمت ها و آثارى ]هست، آرزو مى کنند که رمضان، یک سال باشد.از میان ویژگى هاى فراوانى که این ماه دارد  به اختصار به چند نمونه ـ به خاطر اهمّیتى که دارند ـ اشاره مى کنیم:

 

1.آغاز سال

از ویژگى هاى مهمّ ماه رمضان، که در روایات اهل بیت علیهم السلام بر آن تأکید شده، این است که این ماه ، آغاز سال است دانسته اند؛ وقتى مفهوم «آغاز سال» را در پرتو فرهنگ اسلامى بررسى مى کنیم، چنین مى یابیم که این پدیده ، به اعتبارهاى گوناگونى وابسته است. برخى از متون دینى تأکید دارند که ماه رمضان، آغاز سال است؛ برخى از آنها «شب قدر» را آغاز سال و برخى نیز «عید فطر» را اوّل سال، تعیین کرده اند. همچنان که آغاز فروردین، شروع سال طبیعى است (چون در این هنگام ، زمین ، جامه نو مى پوشد و درختان، سبز مى شوند)، ماه رمضان هم آغاز سال انسانیّت از نگاه اسلام است؛ چرا که در این ماه عزیز، حیات معنوىِ اهل سیر و سلوک، تجدید مى شود و آنان که در مسیر حرکت به سوى کمال مطلق اند، جانشان شکوفا شده، آماده دیدار خداوند مى شوند. از این رو، مى توان گفت که «فروردین»، آغاز تجدید حیات مادّى براى گیاهان در دنیاى طبیعت و «ماه رمضان»، آغاز تجدید حیات معنوىِ انسان در عالم انسانیّت است.

ماه رمضان را ماه آزادسازى نامیده اند؛ چون خداوند در هر روز و شب، ششصد آزادشده دارد و نیز در آخر ماه، به اندازه آنچه در [روزها و شب هاى] گذشته آزاد کرده است. حسن بن محبوب، از ابو ایّوب، از ابو الورد از امام ابو جعفر علیه السّلام‏ روایت کرده است که فرمود: و این ماهى است که اوّل آن رحمت، و وسطش مغفرت، و پایانش اجابت دعا و آزادى‏ از آتش‏ دوزخ‏ است

2.میهمانى الهى

دومین ویژگى برجسته اى که در فضاى این ماه بافضیلت جلوه گر است ، وجود زمینه ها و ظرفیت هایى است که براى میهمانى خداى سبحان فراهم آمده اند، آن گونه که پیامبر خدا در توصیف این ویژگى فرمود: ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت گشته اید و از اهل کرامت خدا قرار داده شده اید نفس هاى شما در آن، ستایش و خوابیدن شما، عبادت است. عمل شما در آن ماه پذیرفته و دعاى شما برآورده است. (روضة الواعظین/ترجمه مهدوى دامغانى؛ ص551) در حقیقت، این ویژگى، ریشه ویژگى اوّل، بلکه سرچشمه همه ویژگى ها و برکات این ماه مبارک است .

 

3.غفران الهی

واژه «استغفار»، مصدر است از مادّه «غفر». اصل این مادّه، به معناى «پوشاندن» و «پوشیده داشتن» است؛ لیکن گاه توسّعا در معانى نزدیک و متناسب با آن نیز به کار مى رود. بنا بر این، «استغفار» به معناى درخواست پوشش است. «غفر اللّه ذنوبه»، یعنى: خداوند، گناهانش را پوشاند و او را رسواى عام نکرد ... آرى عفو و غفران‏ از صفات خداوند عزیز است، و آنها را در دلهاى بندگان مخصوص و انتخاب‏ شده خود قرار مى‏دهد، تا مانند حق تعالى با بندگان و افراد مردم با بخشش و گذشت رفتار کرده، و با صفات و اخلاق الهى متخلق گردند. خداوند متعال از همین نظر است که مى‏فرماید: عفو کنند و اغماض نمایند، و آیا دوست نمى‏دارید که خداوند جهان نیز از شما عفو فرموده و گناههاى شما را ببخشد، و خداوند متعال آمرزنده و مهربان است به بندگان خود. (مصباح الشریعة/ترجمه مصطفوى؛ متن ؛ ص251)

 

یکی از برکات ماه مبارک رمضان غفران الهی است که شامل حال بندگان می شود امام باقر علیه السّلام فرمود: هنگامى که ماه رمضان میرسید و نزدیک می شد رسول خدا صلّى اللَّه علیه و اله و سلّم سه روز که از ماه شعبان باقى بود بلال را میفرمود مردم را خبر کند و همه در مسجد حاضر می شدند پس به منبر میرفت و حمد و ثناى الهى بجا مى‏آورد و سپس میفرمود: أیّها النّاس همانا این ماه رسید و آن سیّد و سالار ماههاى دیگر است، شبى در آن است که بهتر از هزار ماه است، در این ماه درهاى دوزخ بسته مى‏شود، و درهاى بهشت گشوده میگردد، پس هر کس این ماه را درک کند و گناهانش آمرزیده نشود پس خداوند او را از رحمت خود دور نماید و هر کس پدر و مادر خویش را دریابد و آمرزیده نشود پس خدا او را از غفران‏ و آمرزش خویش دور سازد، و هر کس نام من نزد او برده شود و بر من درود نفرستد و آمرزیده نشود پس خداى عزّ و جلّ او را از رحمت خود دور کند.(ثواب الأعمال و عقاب الأعمال/ ترجمه غفارى، ص: 151)

ماه رمضان هم آغاز سال انسانیّت از نگاه اسلام است؛ چرا که در این ماه عزیز، حیات معنوىِ اهل سیر و سلوک، تجدید مى شود و آنان که در مسیر حرکت به سوى کمال مطلق اند، جانشان شکوفا شده، آماده دیدار خداوند مى شوند. از این رو، مى توان گفت که «فروردین»، آغاز تجدید حیات مادّى براى گیاهان در دنیاى طبیعت و «ماه رمضان»، آغاز تجدید حیات معنوىِ انسان در عالم انسانیّت است

4. آزادى از آتش دوزخ

ماه رمضان را ماه آزادسازى نامیده اند؛ چون خداوند در هر روز و شب، ششصد آزادشده دارد و نیز در آخر ماه، به اندازه آنچه در [روزها و شب هاى] گذشته آزاد کرده است. حسن بن محبوب، از ابو ایّوب، از ابو الورد از امام ابو جعفر علیه السّلام‏ روایت کرده است که فرمود: و این ماهى است که اوّل آن رحمت، و وسطش مغفرت، و پایانش اجابت دعا و آزادى‏ از آتش‏ دوزخ‏ است. (ترجمه من لا یحضره الفقیه، ج‏2، ص: 417)

آمد رمضان و عید با ماست/ قفل آمد و آن کلید با ماست

بربست دهان و دیده بگشاد/ وان نور که دیده دید با ماست

آمد رمضان به خدمت دل/ وان کش که دل آفرید با ماست

در روزه اگر پدید شد رنج/ گنج دل ناپدید با ماست

کردیم ز روزه جان و دل پاک/ هر چند تن پلید با ماست (مولوی)

 

نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/۸

بازگشت

خورشید روستا

 

در شعر های من
خورشید
از موضع مضایقه می تابد
خورشدهای زرد مقوایی
و آسمان سربی
با بادهای سر
در شعر های من جریان دارد هر چند
این برگهای کاهی
با این حروف سربی سنگین
بر بالهای باد سفر می کنند
اما
خورشید های شعر من ، اینجا
خورشید نیستند اینجا
خورشیدهای شعر مرا باد می برد
این درد کوچکی نیست
در روستای ما
مردم
شعر مرا به شور نمی خوانند
گوئیا زبان شعر مرا ، دیگر
این صادقان ساده نمی دانند
و برگهای کاهی شعرم را
- شعری که در ستایش گندم نیست -
یک جو نمی خرند
از من گذشت
اما دلم هنوز
با لهجه ی محلی خود حرف می زند


نویسنده: صنوبری - ۱۳٩۳/٤/٧

این یک قارچ است...!؟ چگونه چنین چیزی ممکن است..!؟ فکروشو بکن ما چقدر ..!؟

صنوبری
این اولین گام است.. وبرای حرکت همین کافی است• انی ذاهب • من رونده ام . من نمیتوانم بمانم. و علامت این حرکت همین است که به گذشته حسرت نمی خورم. این کافراست که حسرت گذشته رادارد: یالیتنی کنت ترابا... کاش خاک بودم. کاش رویشی داشتم کاش.. پس باید امیدوارانه حرکت کرد اما به کجا..؟ •الی ربی• انسان آمده تا به سنگ و در و دیوار حرکت بدهد. چشمه ها هستند، درختان زنده اند، خاک مزرعه ما نفس میکشد،این منم که باید از این ها بهره بگیرم..چرا..سیهدین.. کسی که راه افتاد هدایت میشود وبرای شروع همین کافی است: انی ذاهب..** ********** *************************** *************************** سرود ملی جوانان روستایی ؛ آفتاب از پشت کوه آمد برون* صبح از چشم اهالی سر زده ست* مرغ رخوت ناک خواب آلودگی* بازهم از این حوالی پر زده ست* هم صدا در کار آبادانی اند* مردمان پر امید روستا* رودها سعی و تلاش آموختند* از جوانان رشید روستا* پا به چشم روستای ما گذار* تا دلت مانند گل ها وا شود* صبح و شب در کوچه باغ سینه ات* از نوای بلبلان غوغا شود* حرکت و نیرو بود ابزارمان* در جهاد ما، هدف سازندگی ست* ناامید از باد و باران نیستیم* لطف ایزد رمز این سرزندگی ست* متحد چون خوشه های گندمیم* چشم بدخواهان ایران کور باد* دیر بادا روزگار همدلی* دست شب از صبح میهن دور باد!* به سفارش کانون استانی باشگاههای کشاورزان جوان کانون روستازادگان سرزمین آفتاب
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


داستان

تماس با مدیردر اين وبلاگ
در كل اينترنت
مشاهده صفحه جدید body > script:nth-child(12)

Flash Required

Flash is required to view this media. Download Here.

كد موسيقي براي وبلاگ